Lugemist

Valik tsitaate

“Kurjuse eest planeedil kannab vastutust vaid üks: inimeste mitteteadvus. Selle mõistmises sisaldub tõeline andestamine. Andestamine hajutab sinus ohvri identiteedi ja esile kerkib sinu tõeline jõud – Kohaloleku jõud. Ära süüdista pimedust, vaid läida valgus.”

“Zen-õpetuses öeldakse: “Ära otsi tõde. Lõpeta lihtsalt arvamuste hellitamine.” Mida see tähendab? Loobu mõttemeelega samastumast. Siis kerkib iseenesest esile see, kes sa oled mõttemeelest sügavamal.”

“Häälel peas on oma elu. Suurem osa inimesi on selle hääle võimuses. Nad on hõivatud mõttest, mõttemeelest. Ja et mõttemeele määrab minevik, oled tihti sunnitud minevikku uuesti ja uuesti läbi mängima. Idamaades öeldakse selle kohta karma. Loomulikult ei tea sa, kui oled selle häälega samastunud.”

“Täpsemalt öeldes sa ei mõtle, vaid sinuga juhtub mõtlemine. Väita “ma mõtlen” tähendab viidata tahtlusele. See annab alust arvata, et saad siin kaasa rääkida, et tegemist on sinu enda valikuga. Suurema osa inimeste jaoks asjad veel nii ei ole.”

“Et teha lõpp inimesi tuhandeid aastaid vaevanud hädadele, tuleb sul alustada endast ning võtta endale vastutus oma sisemise seisundi eest igal ajahetkel. See tähendab – praegu. Küsi endalt: “Kas minus on praegu negatiivsust?” Ja ole seejärel ergas, tähelepanelik nii oma mõtete kui ka tunnete suhtes.

Teadlikkuse tulekuga katkeb mõtete, tunnete ja reaktsioonidega samastumine. Seda ei tohi eitusega segi ajada. Mõtteid, tundeid ja reaktsioone tunnistatakse, ning tunnistamise ajal katkeb samastumine iseenesest. Toimub nihe sinu enesetähenduses, selles, kes sa oled. Enne olid sa mõtted, tunded ja reaktsioonid, nüüd oled teadlikkus, neid seisundeid jälgiv teadlik Kohalolek.”

“Kui suudad keset negatiivsust mõista: ”Ma põhjustan praegu endale kannatusi”, siis on see piisav, et tõsta sind kõrgemale tingitud egokesksete seisundite ja reaktsioonide piiratusest. Lõputud võimalused tulevad su juurde, kui sinus on teadlikkus – sa leiad teisi, kaugelt intelligentsemaid viise erinevate olukordadega toimetulekuks.”

“Kui abistad teisi vähe või ei abista üldse või sead nende teele takistusi, abistab universum – inimeste ja olukordade kujul – sind vähe või üldse mitte.”

“Sinu vimm teise inimese edu suhtes kahandab sinu enda eduvõimalusi. Edu ligitõmbamiseks pead seda tervitama igal pool, kus seda kohtad.”

Eckhart Tolle “Uus maailm”

______________________________________

“Vaid meditatsioon avab meile jooga sügavama olemuse. Taevalik rahu ja täiusliku endasoleku tunne sugenevad koos vaimse ärksusega. Mõistame, et meditatiivne seisund ei ole üksnes eluenergia säästmine, vaid ka selle jõudsa juurdesaamise vahend. Saame aru, et joogi endassesüüvimine pole maailma eest pagemine, vaid sellega meelekindla kohtumise lähtepunkt. Ja et keskenduv tegutsemine ning töötamistava ongi mediteeriva meele ehe väljendus.”

Hatha-jooga 12 tervistavat toimet:

 • ühtlase ja sujuva hingamise omandamine

 • ärrituse ja erutuse kõrvaldamine

 • lülisamba elastsuse suurendamine

 • rühi parandamine

 • sisenõrenäärmete talitluse tõhustamine

 • siseelundite tugevdamine

 • südame ja veresoonkonna tugevdamine ning aju verevarustuse parandamine

 • seedeprotsessi tõhustamine ja kiirendamine

 • lihaste püsipingete kõrvaldamine

 • psüühilise toonuse tõstmine

 • keskendumisvõime parandamine

 • kehalise ja vaimse vastupidavuse suurendamine.”

“Järjepidev harjutamine 20-30 minutit päevas tagab elujõu, hea tervise, nooruslikkuse ja teotahte. Heas vormis püsimiseks tasuks endale üks kord nädalas varuda pikem – 40 minutit kuni 1,5 tundi kestev – harjutamisaeg.”

“Jooga ei sobi üldse kokku võistluse ja kiirete tulemuste jahiga – harjutamise otstarve pole mitte kehaline suutlikkus iseenesest, vaid selle soodne toime vaimule.”

“Harjutamine peaks saama “puhtaks” ihast midagi erilist saavutada ja endale võita.

Jooga vastandub selgelt sellele tarbijamentaliteedile, mille deviisiks on osta, omastada, vallata ja valitseda võimalikult rohkem. Sisemise täiustumise teed on raske käia neil, kes oma vajaduste piiramisega toime ei tule, teisest küljest peitub just soovide valitsemises eluõnne võti.”

“Jooga pole üksnes meetod, tee või kulgemine, see on ühtaegu teatav seisund – sügava rõõmutunde, oma isiksuse terviklikkuse ning maailmaga ühtsuse kogemise seisund.”

A.Kidron, H.Oidjärv “Harrastame joogat”

______________________________________

“Tõeliselt mediteeriv inimene on mänguline; elamine pakub talle lõbu, elu on leela, mäng. Selline inimene naudib elu täiel rinnal. Ta pole sünge. Ta on lõõgastunud.”

“Pidage meeles üht põhilist seadust: see, mis kestab ka ainult hetke, võib saada igaveseks, sest teile antakse hetki ikka ühekaupa – mitte kaks korraga. Ja kui te oskate ühe hetke muuta mõteteta oleku seisundiks, siis on saladuse võti teie käes. Siis pole teie muutumisele enam ühtki takistust. Ka järgmine hetk on tulvil samasugust potensiaali ja võimekust.

Kui te seda saladust teate, on teie käes võti, mis võib mõteteta olekusse igal hetkel ukse avada. Mõteteta olek on lõpp-punkt.”

“Meditatsioon õnnestub ainult neil, kes pole tulemusele orienteeritud. Meditatsioon on eesmärgitu seisund.

Ego orienteerub tulemusele, mõistus ajab alati taga tulemusi.”

“Niisiis, meditatsioonile on olemuslikud: lõdvestumine, vaatlemine, ja ei mingit arvustamist. Ja aeglaselt, tasapisi voolab sinusse suur vaikus. Kõik tegevused on peatatud. Olemisega ei kaasne “mina” – on vaid selge avarus.”

“Ma soovitan teil õppida nautima mida iganes. Istuge vaikselt ja nautige kurbust; ja äkitselt ei ole kurbus enam kurbus, sellest saab iseenesest vaikne, rahulik, ilus hetk. Kõik on hästi.

Ja siis toimub ülim alkeemia. Te mõistate, et te pole ei kurb ega rõõmus. Te olete vaatleja: te vaatlete mäetippe ja nende vahel laiuvaid orge; kuid te ei samastu nendega.

Kord seda kogenuna saate edaspidi pühitseda kõike. Saate pühitseda elu, saate pühitseda surma.”

Osho “Meditatisoon – esmane ja lõplik vabadus”

______________________________________

“Paljude inimeste vigade pärast ei tohi veel kõikide üle kohut mõista. Kõik siin maa peal on oma olemuselt ebaühtlane nagu liiva ja suhkru segu. Sina aga ole nagu tark sipelgas, kes võtab üksnes suhkru ja jätab liiva puutumata.”

“On öeldud, et liik on jäänud püsima tänu inimese võimele andestada. Andestamine on pühadus. Andestamine on see, mis universumit koos hoiab. Andestamine on vägevate vägevus. Andestamine on ohvritoomine. Andestamine on meelerahu. Andestamine ja leebus on ennast valitseva inimese omadused. Need esindavad ajatuid voorusi”.

P.Yogananda “Joogi autobiograafia”

______________________________________

“Maailmateenistuses olemine tähendab pühendumist isiklikule kasvule ja oma kõrgema tee järgimist. See tähendab vajadust viia oma elu tasakaalu, et saaksid pühendada märkimisväärse osa oma ajast kõrgemale eesmärgile.

Sa ei saa teisi edukalt teenida, kui su enda elu on tasakaalust väljas ja probleemid neelavad enamiku su ajast ja energiast. Oma probleemide lahendamine ja eluga toimetulek on tähtis osa vaimsest kasvust.”

“Et esile kutsuda teadvusnihet, pead taipama, kus tõeline muutus on võimalik. See eeldab, et tead, millal inimesed on kasvamiseks avatud, ja annad neile abi vaid siis, kui nad on selleks valmis.

Sa ei soovi ju minna ristiretkele ega veenda teisi, et nad peavad muutuma, kui nad pole selleks veel valmis.”

Sanaya Roman “Vaimne kasv”

______________________________________

“Jumal asub Maa peal inimeses, kes suutis võita iseennast.”

“Kõige tähtsam – on armastada inimesi.”

P.Ivanov

______________________________________

Valik raamatuid

– E.Tolle “Uus maailm: elusihi mõistmine”, “Siin ja praegu: kohaloleku jõud”, “Meelerahu hääl”

– C.Myss “Vaimu anatoomia. Jõu ja tervendamise 7 astet”

– Don Miguel Ruiz “Tolteegi tarkuseraamat”

– P.Yogananda “Joogi autobiograafia”

– Osho “Meditatsioon – esmane ja lõplik vabadus”

– Osho “Armastamine – kuidas armastada teadlikult ja suhelda hirmuvabalt”

– F.Riemann “Hirmu põhivormid”

– A.Kidron, H.Oidjärv “Harrastame joogat”

– “Šivananda raamat: Meditatsioon”

– Šantideva “Bodhitšarjavatara”

– Lynne McTaggart “Tahteeksperiment”

– Duncan Fairhurst “Meie väike saladus”

– Sandra Ingerman “Hinge tagasitoomine. Lõhestunud isiksuse tervendamine”

– Sogyal Rinpoche “Tiibeti raamat elust ja surmast”

– Sanaya Roman “Vaimne kasv”

– Karl Dawson, Sasha Allenby „Maatriksi taasloomine. Kujunda uueks oma minevik, muuda oma tulevikku“

– Nick Ortner „Lahendused koputamise kaudu“

– Tommy Hellsten “Peatu – oled juba kohal”